Posted by: Kászon Tamás
Síugró Négysáncverseny… ez a két szó a téli sport kedvelőinek igazi kuriózum. Egyrészt a síugrás egy olyan sportág, ami már önmagában is különleges. Ehhez pedig társul egy külön „bajnokság”, amit minden év december utolsó és január első napjaiban rendeznek meg.
Magát a versenyt négy helyszínen rendezik meg, amely nyolc darab kiemelt ugrásból áll. Az ugrások pontszámait pedig összeadják és így kerülhet ki a végső győztes.
Csodás kulisszák
A négy helyszín 1952 óta változatlan. Az első két megmérettetés Németországban, míg a másik kettő Ausztriában kerül lebonyolításra.
Sorrendben az első állomás: Oberstdorf (kvalifikáció: dec. 29. verseny: 30.)
Ez a közel 10 ezres város az ország délnyugati részén a Bajor-Alpokban található, az osztrák határ közelében. A település jellegzetességét egy templom adja, mely a város minden pontjáról látható és utat mutat az erre utazóknak.
Az oberstdorfi Erdinger Arénában 27.000 fizető néző foglalhat helyet.
A sánc adatai:
Neve: Schattenbergschanze
K-pont (kalkulációs pont): 120 m
Hill size (zsűri távolság): 137 m
Sáncrekord: 143,5 m (2003)
A második állomás: Garmisch-Partenkirchen (kvali.: dec. 31. verseny: jan. 01.)
A város Felső-Bajorországhoz tartozik, Ausztria határán fekszik és szintén a Bajor-Alpok veszik körül. A város több mint 26 ezer lakost számlál. Az egykor két külön települést egyesítették és a változatosság kedvéért csak egy kötőjelet tettek a két város neve közé.
A garmischi létesítmény lelátóira, illetve a pályát övező területekre megközelítőleg 35.000-en zsúfolódhatnak be.
A sánc adatai:
Neve: Große Olympiaschanze
K-pont: 125 m
Hill size: 140 m
Sáncrekord: 143,5 m (2010)
A harmadik állomás: Innsbruck (kvali.: jan 03. verseny: 04.)
Azt hiszem ez a leginkább ismert város a négy közül. Tirol tartomány székhelye, amely az Alpok hegyvonulatai között az Inn folyó partján fekszik. A teljes népessége 121 ezer fő.
Az innsbrucki stadion befogadóképessége hozzávetőlegesen 26.000 fő. A hangulat talán ezen a helyszínen a legfrenetikusabb, ugyanis a hatalmas katlanszerű létesítményben megragad a szurkolók ovációja. Nem mindennapi látvány tárul a versenyzők elé, ugyanis „repülés” közben az egész város a lábuk előtt hever, illetve a sánccal szemben pont egy temetőre lehet rálátni. (Utóbbi nemi igazán bizalomgerjesztő látvány…)
A sánc adatai:
Neve: Bergisel-Schanze
K-pont: 120 m
Hill size: 130 m
Sáncrekord: 134,5 m (2002)
A negyedik, egyben záró állomás: Bischofshofen (kvali.: jan. 05. verseny: 06.)
A település Salzburg tartományhoz tartozik és Ausztria középső részén található. Fontos vasúti csomópont található itt. A város megközelítőleg 10 ezer lakost számlál.
A sánc adatai:
Neve: Paul-Außerleitner-Schanze
K-pont: 125 m
Hill size: 140 m
Sáncrekord: 143 m (2005)
Esélylatolgatás
Az idei Négysánc talán az idáigi legizgalmasabb küzdelmeket tartogatja, ugyanis az eddigi eredmények alapján a német ugrók sok-sok év várakozás után végre felnőttek a feladathoz. A német csapatba idén berobbant egy 17 éves ifjonc, aki nem más, mint Andreas Wellinger. A Világkupa összetett állásában jelenleg csak a 4. helyen áll, viszont évek óta nem volt ilyen, hogy egy ismeretlen fiatal ugró ennyire jól kezdjen egy szezont. Nála is nagyobb eséllyel pályázik a végső győzelemre Severin Freund, aki a Vk-ban a 2. helyen áll és eddig nagyon kiegyensúlyozott formát mutatott az ugrások során. Véleményem szerint, aki a német csapatból még elcsíphet egy dobogós helyet, az Richard Freitag. A nagy rivális osztrák csapatból pedig három klasszis ugró is odaérhet a dobogó legfelső fokára. A sógoroktól a Világkupa-sorozatot vezető Gregor Schlierenzauer lehet a legnagyobb esélyes, ugyanakkor ne feledkezzünk meg Andreas Kofler-ről és Thomas Morgenstern-ről sem, akik egy-egy nagy ugrással mindig meg tudják lepni a nagyérdeműt. Akit még érdemes megemlíteni ő a norvég Anders Bardal, hiszen szintén a stabil ugrók táborát erősíti. Természetesen a nagy öregekről se feledkezzünk meg úgy, mint a svájci Simon Ammann (aki nem mellesleg 4-szeres olimpiai bajnok), a japán Noriaki Kasai, az osztrák Wolfgang Loitzl és az orosz Dimitry Vassiliev. A mezőny további japán, lengyel és szlovén versenyzőit se felejtsük el, mert az biztos, hogy a 4 futam valamelyikében beverekszik magukat az első ötbe.
Személyes kedvencem a 34 éves Martin Schmitt szerepléséről nem sokat lehet tudni, de reménykedem benne, hogy befér a kibővített keretbe és méltó körülmények között búcsúzhat a pályafutásától. |A bejegyzés után érkezett a hír, hogy Martin a Kontinentális Kupa engelbergi állomásán legjobb németként a 6. helyen végzett, így nagy csatában kivívta a Négysánc indulás jogát, Bravo Martin!|
Bár a bejegyzésem egy kicsit hosszúra sikeredett, de remélem ez nem szegi senkinek a kedvét attól, hogy nyomon kövesse az eseményeket, akár élőben, akár a televízió készülékek előtt. :)