Június 24-én rajtol a várva várt wimbledoni teniszbajnokság. Idén százhuszonhetedik alkalommal lendülnek majd az ütők, és szállnak a labdák.
A wimbledoni verseny eredeti nevén „The Championships” sorrendben a harmadik a Grand-slam tornák közül. Ez a legrégebbi, ezáltal a legnagyobb hagyományokkal bíró teniszverseny a világon. Az első kiírást 1877-ben rendezték, és ekkor még csak az erősebbik nem tagjai mérhették össze tudásukat. A nők hét évvel később léphettek először porondra. A bajnokság 1922-ben költözött a jelenleg is ismert helyére, amelynek az „All England Lawn Tennis and Croquet Club” ad otthont.
Népszerűségét tekintve az öt fő versenyszám közül kiemelkedik a férfi, illetve a női egyéni szám. Ezen kívül a profi szemlélők nagy figyelmet szentelnek a junior versenyeknek is, hiszen itt bukkanhat fel egy-egy lehetséges sztárjelölt. 2010-ben a szemtelenül fiatal Fucsovics Márton élete legnagyobb sikerét érte el, amikor a juniorok mezőnyében győzedelmeskedni tudott. Azóta a felnőttek között már jóval nehezebben tud előre lépni a ranglistán.
A versenyt tizenkilenc pályán, két hét alatt bonyolítják le, de sokszor a zord angliai időjárás közbe szól, és olykor halasztásra van szükség. A játéktér az összes pályán füves borítású, és ez adja meg a verseny különlegességét. A füves talajon a labdák egyrészt nagyon felgyorsulnak, másrészt a megszokottnál alacsonyabbra pattannak fel. Ez leginkább a szerva-röpte játékosoknak kedvez, mint például Roger Federer-nek.
Négy kiemelt pálya van, amelyek közül a centerpálya (Centre Court) a legnagyobb. Befogadóképessége tizenötezer fő. 2009-ben adták át, és használták először azt a behúzható tetőt, mely nagyjából tíz perc alatt fedi be az egész stadiont. Akkoriban sokan ellenezték ezt az újítást, ugyanis egy ilyen tradíciókkal rendelkező tornánál minden egyes innováció idegen dolognak tűnik. A szervezők, viszont szükségesnek tartották ezt a lépést, hiszen egy centerpályán esős időben is tudni kell játszani. A megkülönböztetett pályák közé tartozik még az egyes, kettes és hármas számú is. Utóbbit a „bajnokok temetője” névvel illetik, mivel számos teniszbajnok búcsúzott már ezen a helyen, a verseny korábbi szakaszaiban.
A hölgyeknél a legnagyobb esélyesek közé tartozik a világelső, egyben a verseny címvédője, Serena Williams. További favoritok még az orosz Maria Sarapova (világranglista 3.), illetve a fehérorosz Victoria Azarenka (2.).
Az uraknál a tavalyi győztes, svájci Roger Federer (világranglista 3.) idén is nagy eséllyel indul a serleg elhódítására, csakúgy, mint az idei Roland Garros győztes spanyol, Rafael Nadal (5.). Ők ketten igazi játékmesterek a füves borításon. És persze ne feledkezzünk meg a szerb világelső Novak Djokovic-ról sem, illetve a második kiemelt hazai, Andy Murray-ről.
Az egyetlen magyar induló Babos Tímea lesz, aki egy svéd játékos ellen fog kezdeni. Mostani formája alapján sajnos nem lenne meglepetés, ha már az első körben búcsúzna a tornától.
Aki szereti a teniszt, annak ez a viadal „kötelező darab”. Hosszan tartó labdamenetekre, verejtékkel teli szettekre, és csodaszámba menő tenyeres ütésekre számíthatunk.
A hétfőn kezdődő teniszbajnokság párosításait itt tekinthetitek meg:
http://www.nemzetisport.hu/tenisz/wimbledon-federer-mar-a-nyolc-kozott-talalkozhat-nadallal-2255633
A legvégén pedig az uraknak szeretnék egy kicsit kedvezni, pár szépséggel a vörös szőnyegről:
http://www.nemzetisport.hu/sportszelep/hosszu-labak-es-vadito-ruhak-a-wimbledoni-voros-szonyegen-galeria-2256015#
| Képek forrása: wimbledon.com rackcdn.com 1.bp.blogspot.com |
*A cikk az értünk.hu oldalra íródott.*