Hazánkban az elmúlt időszakban két labdarúgó csapat, igen csak fontos stadionfejlesztése kezdett el rohamos ütemben haladni. A Ferencváros és a Debrecen szimpatizánsai, joggal kezdhetik dörzsölni a tenyerüket. Nézzük is meg, hogy miért.
Magyarországon a nagyszabású beruházások időben való teljesítése nem megszokott dolog, de mondhatjuk azt is, hogy a csúszás szinte mindig garantált. Az utóbbi hónapokban azonban van két olyan építkezés, amely nemhogy az ütemterv szerint halad, de a hivatalos beszámolók szerint, egy lépéssel mindig az előtt jár.
Robogó „lokomotív” a cívisvárosban
A debreceni Nagyerdőben, januárban indult meg az építkezési folyamat. A nagy területeknek köszönhetően megfér egymás mellett a mostani, illetve a majdani új aréna is. A leendő létesítményt a régi nagyerdei futballpálya helyére építik. Így az építkezés ideje alatt a Loki nyugodtan játszhat jelenlegi, Oláh Gábor utcai stadionjában.
A modern, minden igényt kielégítő aréna húszezer férőhelyes lesz, amely az Európai Labdarúgó Szövetség előírásai alapján a negyedik kategóriába került. A hatalmas háromszázhetven négyzetméteres öltözőegység, akár többcsapatos tornák megrendezését is lehetővé teszi. Az egykaréjos lelátó pedig az összetartozás élményét hivatott erősíteni.
Kósa Lajos, a város polgármestere a látványtervek bemutatásakor elmondta, hogy: „A debreceni közönség igényeihez igazodva elsősorban sport-, kulturális és szabadidős központ lesz az új stadion, nem pedig bevásárlóközpont.” Ugyanis a Nagyerdő többi része, beleértve a Békás-tó, a Víztorony, és az Új Vigadó környéke is meg fog újulni.
A beruházás összköltsége hozzávetőlegesen 11,5 milliárd forint. Az előzetes tervek szerint az átadás 2014 márciusában történhet meg.
Ami biztos, hogy a klub vezetősége már előre értesítette a bérletes szurkolókat, mi szerint elővásárlási jogot élveznek majd, az új stadionba szóló szezon tikettek vásárlásakor.
Villámgyors bontás, még gyorsabb építkezés – így épül az új Szentély
A ferencvárosi szurkolók, illetve a csapat életében az utolsó megnyert derby után érkezett el a váltás pillanata. A fanatikus zöld-fehér hívek tudták, hogy az Újpest ellen megvívott ütközet volt a végső tétmérkőzés, imádott stadionjukban. Igazi zarándokhely volt ez hétről-hétre.
A Fradimédia stábja egy igazán megható videóval köszönt el az Albert Flórián Stadiontól:
A sok csalódás után érthető, hogy a Fradi rajongói egy kis szkepticizmussal fogadták a bontás hírét. A Debrecen csapatával ellentétben, a zöld-fehérek albérletbe kényszerültek. Ideiglenes otthonuk végül a Puskás Ferenc Stadion lett.
Az ünnepélyes alapkőletétel március végén megtörtént, és senki sem számított rá, hogy az építkezés ilyen gyors ütemben fog haladni. Hiszen nagyjából három hónap alatt, a földdel tették egyenlővé a régi létesítményt. A nyár beköszönte előtt pedig, már az új aréna alapjai kezdtek el kitüremkedni a munkaterületen.
A szupermodern arénában huszonkétezer-ötszáz fizető néző foglalhat majd helyet. A pálya a régihez képest elforgatva, a gyáli úthoz közel épül. Ez a beruházás a debrecenihez hasonlóan, kiemelt támogatottságot kap az államtól. Igazi környezetbarát építkezés folyik, hiszen az elbontott anyagok kétharmadát újrahasznosítva visszaforgatják a munkálatok további fázisaiba. A tervezők figyeltek arra is, hogy a természetes erőforrásokat is felhasználják. Azaz a stadion területén napkollektorok lesznek. Az esővizet pedig száz százalékban újrahasznosítják majd.
Fürjes Balázs a beruházásért felelős kormánybiztos a Digi Sport egyik reggeli műsorában elmondta, hogy: „A debreceni stadionhoz hasonlóan itt is beépítjük azt a szerkezetet, amely a mérkőzés alatt folyamatosan méri, értékeli a játékosok fizikai teljesítményét, paramétereit. Ezt az edzéseken is használja majd a csapat. Külön extraként olyan wifi-rendszert is telepítünk, amelyről a nézők az okostelefonjaikon a mérkőzés bármely pillanatát azonnal visszanézhetik. Ez a rendszer Európában is meglehetősen ritka, hisz a legújabb technológiát építjük be”
A sportlétesítmény hivatalos műszaki átadási határideje augusztus 21. Ha a kivitelező cég ettől eltér, akkor minden egyes nap 67,5 milliós kötbért kell fizetnie. A stadionfejlesztés végösszege 12 milliárd forint.
Két város, két rivális szurkolótábor, a célok és a vágyak azonban ugyanazok. Elrugaszkodni az átlagtól, betörni az európai futball elitbe. A magyar kormány ezzel a két stadionnal megadja a kitörésre való lehetőséget. És, hogy élnek-e vele majd a klubok? Erre a kérdésre, a nem is oly távoli jövő fog választ adni.
Képek forrása: hirportal.sikerado.hu dehir.hu ulloi129.wordpress.com facebook.com fourfourtwo.hu
*A cikk az értünk.hu oldalra íródott.*