Ma április 22-én ünnepeljük az emberi lét bölcsőjét, a Kék bolygót. Nem tudom ti miként vagytok vele, de én azon az állásponton vagyok, hogy bolygónk értékeinek megőrzése a legfontosabb egyben a legnemesebb emberi feladat.
Igaz hivatalosan csak egyetlen egy napot nevezünk a Föld napjának, de az év további 364 napjában is úgy kell tevékenykednünk, hogy Földünk lélegző képességét a lehető legtovább megőrizzük.
Egyszer csak fontos lett, ahol élünk
1970-et írtunk, amikor is egy amerikai egyetemista srác úgy gondolta, hogy itt az ideje valami értelmeset tenni bolygónk érdekében. Daniel Hayes kezdeményezéséhez anno április 22-én, több mint 25 millió amerikai lakos csatlakozott. Ezen történések hatására az Egyesült Államokban törvénybe foglalták a víz felületek és a levegő védelmét.
A 90-es évektől kezdve a világ számos országa csatlakozott a mozgalomhoz. Hayes és barátai megpróbáltak mindent megtenni annak érdekében, hogy felhívják az átlagemberek figyelmét a Föld megóvására.
Kis hazánk az első országok között csatlakozott a kezdeményezéshez. 1990-ben létrehozták a Föld Napja Alapítványt, mely után az első rendezvényekre sem kellett sokat várni.
A mai napig csaknem 200 ország gondolta úgy, hogy érdemes a Föld Napját minden év április 22-én megtartani.
Okos törekvések
Most szeretnék nektek kiemelni pár csoportot, akik talán még annyira nem ismertek, viszont annál nagyobb munkát végeznek, annak érdekében, hogy élhetőbb környezetben találjuk magunkat.
Elsőként egy olyan csoportra hívnám fel a figyelmet, akik célul tűzték ki a Duna és annak környezetének megóvását, illetve a budapesti partszakasz folyamatos megújítását.
Van egy Valyo mobil nevezetű kis mikrobusz is, amit nem rég szaunaként lehetett használni, és többször fel is bukkantak vele a Lánchíd tövében. Nagyon menő volt az fix. Egyébként legtöbbször büfé üzemmódban közlekedik. :)
https://www.facebook.com/valyovalyo
Nézzétek meg aktuális kisfilmjüket és nyomjatok rá egy voksot itt.
Ismét egy Duna tematikájú történet, ami a Danube Flow – Hív a Duna! nevet viseli. Hónapról-hónapra szerveznek különböző érdekes programokat, most például egy Duna ölelést próbálnak majd megvalósítani több száz emberrel. Akinek kedve van menjen, és élvezze egy kicsit folyónk szívdobogását.
https://www.facebook.com/danubeflow
A slow életérzésről szerintem már ti is hallottatok. Szerencsére ennek is megvan a Budapestre vetített változata. Meglepő módon Slow Budapest néven „fut”. Ez arról szól, hogy próbáljunk meg lazábban élni. Ne siessünk, ha nem muszáj. Ne kapkodással próbáljunk meg eredményt elérni. Adjuk át magunkat a pillanatnak. Megfontoltabb gondolkodással nemesebb célokat is el tudunk érni.
https://www.facebook.com/SlowBudapest
Itt a végén úgy érezhetitek, hogy kicsit eltértem a fővonaltól, viszont belegondolva ez így van jól. Ugyanis minden visszavezethető a legfontosabb dologra: megőrizni környezetünk „természetességét”.